Izglītība

Izglītība

Anita Mitriķe –

Zeme mainās un izglītībai ir jāmainās. Šobrīd es esmu pārliecināta, ka zināšanas ir tikai un vienīgi informācija plus integrēta pieredze. Līdz ar to – turpmāk izglītībai vissvarīgākais jautājums būtu- kāda jēga? Kāda jēga no izglītības un kāda jēga no paša Cilvēka? Un tie pat nav retoriski jautājumi, bet dzīves gaitā pētāmi, meklējami un katram uz attīstību vērstam Cilvēkam būtiski.

Lielākā problēma, kuru es saskatu šī brīža esošajā sistēmā joprojām ir uzsvars uz atcerēšanos nevis domāšanu.

Domāšana ir radošs process, kuram var būt dažādas pieejas un modeļi, atšķirīgas metodikas un nianses, bet pats fakts, ka domāšanas procesu pētniecība nav katra skolēna ikdiena raisa satraukumu par mūsu nākotni. Informācijas pārbagātības laikmetā domāšanas prasmes ir tikpat svarīgas kā prasme uzturēt sevi veselu. Un te mēs varam runāt par nākamo svarīgo atšķirību no šī brīža sistēmas – jaunajā izglītības sistēmā katram Cilvēkam ir svarīgi iepazīt veselo. Veselo sevī un veselo Dzīvē. Kas ir vesels Cilvēks un kādas metodes varam izmantot, lai pētītu savu individuālo pieeju Garīgās, Mentālās un Fiziskās veselības sakārtošanai. Tās ir zināšanas par Dabu un dabisko. Mēs esam daļa no dabas un tā dēļ holistiskai pieejai jābūt par pilnīgi katru jautājumu. Vai tas, ko mēs šobrīd darām ir veselīgi visai manai būtībai- gan prātam, gan dvēselei, gan fiziskajam augumam?

Vēl viena sastāvdaļa, kas noteikti būtu jāadresē daudz aktīvāk- interese pret dzīvi. Ir Cilvēki kam tā ir saglabājusies no bērnības, tomēr daudzi ir apgalvojuši, ka skolā nav interesanti. Un tad pie tā pierod un arī dzīve vairs nav interesanta. Jaunā laikmeta izglītība noteikti ir balstīta uz katra individuālajām interesēm, jo patiesībā darot to, kas patīk var iemācīties arī visu pārējo, jo viss šajā pasaulē ir saistīts! Un ja katrs seko savām interesēm, tad mēs varam runāt arī par atbildības sajūtas izaugsmi jau skolas laikā. Jāmācās nav tā dēļ, ka “citādāk strādāsi par sētnieku”, bet tā dēļ, lai spētu vadīt un radīt savu dzīvi pārticībā, laimībā un aizrautībā. Jā, šādi Cilvēki sistēmai, kādu to pazīstam nav tik izdevīgi, jo prot uzņemties par sevi atbildību, prot uzņemties atbildību par dabu un par dzīvi kopumā. Tomēr jebkurš, kurš mācās integrētā veidā, saskaņā ar dievišķu autoritāti un jau skolas laikā mācās apzināties sevi, savas domas, savas emocijas un jā, arī seksualitāti, beidzot skolu ir sagatavots Cilvēks, lai vecāki būtu droši, ka viņš dzīvē kaut ko sasniegs un nodzīvos veselīgu mūžu.

Brīvība nav visatļautība vai egoistiska segas vilkšana uz savu pusi. Tā ir pirmkārt atbildība.

Un tas ir iespējams atveseļojot aizvainojumus, upura un agresora lomas, kā arī pieņemot zināšanas par šīs realitātes pastāvīgi mainīgo dabu.

Katrs, kurš skolas laikā ir padziļināti apguvis izkopt talantus, kas ir no dzimšanas doti un papildinājis to ar zināšanām par lietu kārtību un savstarpējo mijiedarbību ir gatavs būt pilntiesīgs sabiedrības loceklis un dot savu artavu kopīgai attīstībai. Tieši tā dēļ jo būtiskāk ir vērst izglītības uzmanību uz vērtību izpratni, piedzīvošanu un izkopšanu. Un ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem. Kur palicis “mūžu dzīvo mūžu mācies”? Jaunā laikmeta bērni nāk ar zināšanām, par kurām varam tikai priecāties un noliekt galvu viņu priekšā, tāpēc kopīga sabiedrības attīstība ir iespējama tikai tad, ja visi Cilvēki turpina izglītoties un mācīties neatkarīgi no vecuma. Mēs ieejam laikmetā, kurā viedas skolas ir vietas, kur satikties, kur augt un attīstīties, kur bērni mācās cits no cita, kur pieaugušie mācās cits no cita un rodas dabiskas skolēnu un meistaru attiecības neatkarīgi no fiziskā vecuma.

Dzīves skola ir jaunais izglītības modelis. Ar integrētu izpratni par veselo un ar holistisku pieeju. Protams, ka no esošā skatu punkta mēs varam sacīt, ka jāizmanto neformālas metodes. Bet man jau liekas, ka neformālas metodes jau tagad ir norma, kuru visi ir pieņēmuši un tas ir sen pierādīts, ka tādā veidā Cilvēki mācās daudz ātrāk un efektīvāk.

Mācīties mācīties, mācīties domāt, mācīties būt un mācīties dzīvot. Tas nav tik vienkārši kā tas izklausās un nē, mēs nedarījām to skolā, kad es tajā mācījos. Vērtīgākās izglītošanās pieredzes esmu guvusi neskaitāmos NVO projektos, brīvprātīgajā darbā, interešu grupās un neformālajās skolās. Mums ir ne tikai jāceļ standarti, bet arī jāļauj pašiem sev būt atvērtiem un plūstošiem tajā kā šī jaunā izglītība izskatīsies. Skaidrs ir viens – apzinātība ir atslēgas elements, kurš ir vissvarīgākais šobrīd pilnīgi ikvienam, jaunam vai vecam, lai mēs kopā varētu piedzīvot evolūciju tajā, ko mēs saprotam ar vārdu Cilvēks.

Ekoloģija, apzinātība un ilgtspējība ir trīs uzdevumi, kurus risina nākamā līmeņa izglītība.

Un neviens no šiem trim nevar pastāvēt bez pamatīgas vērtību bāzes.

Tā dēļ šobrīd aicinu visus, kuriem ir īpašumi, kuros radīt šādas skolas, visus tos, kuri vēlas strādāt tajās un protams visas ģimenes, kuras vēlas piedalīties viedu, vērtīgu skolu radīšanā, piesakaties šeit un radām kopā!

Viss sākas ar Tevi, kas lasa šīs rindas –
– raksti savu priekšlikumu komentāros zemāk, vai sūti uz e-pastu: LatvijasBrivibasAlianse@protonmail.com,
– uzfilmē savas idejas prezentāciju un publicē sociālajos tīklos ar tēmturi #ceļamBrivvalsti

No mezcle el medicamento a medida y tome su dosis. Siga las instrucciones de uso del fabricante y los trastornos de la tableta estan disponibles en linea como medicamento generico.

No Comments

Post a Comment